Nazisternas tidigare tillflyktsort Obersalzberg i Bayern ska byggas om till ett lyxigt golfhotell. I helgen lade Bayerns finansminister grundstenen till ett Hotell med 140 sängar, tennisanläggning och golfbana. Hotellet byggs i närheten av Hitlers semesterställe Berghof som ,efter Berlin, var Hitlers andra kommandocentral. De flesta byggnader ödelades av de allierades massiva bombangrepp under krigens sista dagar.
Det är mycket viktigt för myndigheterna i Bayern, att Obersalzberg inte blir en vallfärdsort för nazister. För att ge historiskt korrekt information på platsen öppnade ett dokumentationscenter över ruinerna av Hitlers gästbostad.
Hotellet ska drivas av amerikanska Inter-Continental och de första gästerna kan flytta in i början av 2005. Byggherren är ett dotterbolag till Bayerische Landesbank som delstaten Bayern äger hälften av aktierna i. I kontraktet förpliktas hotellets ledning till att kväva den minsta antydan till naziprogaganda och naziturism.