Travelmarket Sverige
Bra erbjudanden via e-mail:

Ny framstöt för e-biljetter

Sedan de elektroniska flygbiljetterna kom har flygbolagen kämpat för att övervinna de tekniska problemen.
Trots uppenbara fördelar för både passagerare och flygbolag har e-biljetterna fortfarande inte vunnit särskilt stora framgångar.

En av orsakerna är att systemen hos de olika flygbolagen inte kan kommunicera och det betyder därför stora problem om en passagerare med en e-biljett ska flyttas över till ett Flyg från ett annat bolag.

Detta problem vill IATA tillsammans med IT-företaget Sita nu försöka att lösa genom att utveckla ett standardsystem till elektroniska biljetter.

IATA kommer att föra en dialog med världens 35 största flygbolag för att få uppbackning till utvecklingen av det nya e-biljett systemet.

Enligt IATA kan e-biljetterna ge flygbolagen besparingar på upp till 80 procent på biljettutställandet.

 
Författare:  Camilla Hasselvret
17.186 Användare, 1.151.991 Foton, 5.795 Filmklipp
Reserbjudanden via e-mail
Billiga flygbiljetter
Billiga sista minuten resor
Billiga charterresor
... och många andra resor