Hitta resan till Godthåb här
Fakta
Lokalt namn
Nuuk
Invånare
13.500
Tidszon
När klockan är 12.00 i Sverige, är den 08.00 i Nuuk.
Bästa restid
Slutet av juni är en bra tidpunkt att besöka staden. Vädret är fint, och samtidigt finns det en stor möjlighet att se valar i denna period. Staden brusar av liv på nationaldagen den 21 juni, då det bland annat är uppvisning i att åka i kajak. Om man besöker Nuuk om vintern, finns det goda möjligheter att åka skidor.
Kultur och underhållning
Det hålls två festivaler i Nuuk. Den mest berömda är Snöskulpturfestivalen, där både professionella och amatörer kan delta. Den nyaste festivalen är Nuuk Festival, som hålls i sommarmånaderna. Här presenteras modern musik, dans och teater. Året runt kan man åka skidor vid Nuuk.
Övernattning / Hotell
Nuuk är en av de städer som erbjuder hela spektrat av övernattningsmöjligheter. Stadens mest berömda Hotell är Hans Egedes Hotel, vilket är uppkallat efter stadens grundare. Stadens sjömanshem är också att rekommendera, där finns fina rum till en mycket billigare peng än stadens Hotell.
Beställ Hotell i Godthåb här
Beställ Hotell i Godthåb här
Lokal transport
Taxi
Taxibilarna i Nuuk kör efter taxameter. De kan vinkas in från gatan, men man kan också ringa efter en bil.
Övrig transport
Nuuk har ett utmärkt nät av stadsbussar. De är stabila och av god standard.Från Nuuk kör det skepp till många av de andra städerna längs kusten. Staden har också ett flygfält, varifrån det avgår helikoptrar till det mesta av landet.

Grönlands huvudstad, Nuuk, är den största och mest moderna staden på den stora ön. Staden har både shoppingcenter, stadsbussar, restauranger, caféer och bostadsområden och ligger långt från den bild, som de flesta av oss har av Grönland. Det är kanske just därför som mycket få av turisterna lägger vägarna förbi staden på sin Grönlandsresa. Staden är landets kulturella centum och både Grönlands Nationalmuseum och Kulturhuset finns i staden. Nuuk är varje år värd för den stora snöskulptur-festivalen, som lockar till sig många, både inhemska och utländska deltagare.