Hitta resan till Upernavik här
Fakta
Lokalt namn
Upernavik
Tidszon
När klockan är 12.00 i Sverige, är den 07.00 i Upernavik.
Bästa restid
Upernavik kan besökas året runt. Hela året kan kan man komma med jägarna på jakt, och om vintern kan man åka hundsläde mellan bygderna.
Kultur och underhållning
Huvudnäringen i Upernavik är jakt. Om vintern kan man åka med bygdernas jägare på jakt. Färder med hundsläde är också en spännande möjlighet.
Övernattning / Hotell
Det finns inga Hotell i Upernavik. Det fins möjlighet för lokal inkvartering om man tar kontakt med det lokala turistkontoret. Dessutom kan man inkvartera sig på stadens tekniska skola. Om man vill bo i tält är det en god idé att fråga om råd på turistkontoret. Det finns ganska få ställen där det är möjligt att slå upp tält. Det rekommenderas att beställa övernattning i god tid.
Beställ Hotell i Upernavik här
Beställ Hotell i Upernavik här
Lokal transport
Övrig transport
Transport mellan bygderna i Upernavik kommun försiggår med passagerar- eller fraktfartyg.

Ännu är det inte många turister som besöker Upernavik, men en ny flygplats skulle göra sitt till så att det i framtiden blir lättare att nå fram till Grönlands norvästligaste punkt. För området har mycket att bjuda på. Traditionell jakt är huvudnäringen, och om man vill uppleva grönländsk kultur på närmare håll är bygderna vid Upernavik det rätta stället att åka till. Området är berömt för sina fågelfjäll där över 100.000 sillgrisslor häckar år efter år.