Under de senaste tre åren har skillnaden mellan priserna på långdistansflyg från Arlanda och Kastrup blivit större. Tidigare var Arlanda den billigaste avreseflygplatsen i Skandinavien, men den danska huvudstadsflygplatsen har kommit ikapp med allt billigare flygbiljetter och fler nya flygbolag.
Hämta Svenskt Flygprisindex nr. 40 - avresevecka 39/2012
Även om Köpenhamns flygplats Kastrup under många år har varit den naturliga knutpunkten för SAS, så har ändå Arlanda lyckats att locka till sig många internationella flygbolag till långväga rutter. För blott några få år sedan flög SAS direkt från Arlanda till Bangkok och Beijing, medan Malaysia Airlines hade en rutt från Kuala Lumpur via Stockholm till New York.
Också idag så attraherar Arlanda flera flygbolag som den danska flygplatsen ännu inte lyckats slå grepp om. Det gäller bland annat Air China med rutter till Beijing, och Ethiopian Airlines till Addis Abeba. Tappet av flera interkontinentala rutter från Arlanda och en motsvarande tillväxt för Köpenhamns Flygplats Kastrup har dock medfört att svenskarna idag får betala mer för sina flygbiljetter till interkontinentala destinationer.
Detta framgår av den senaste priskontrollen gjord av resesökmotorn Travelmarket.se och publicerad i Svenskt Flygprisindex. Var fjärde vecka sedan 2009 har Travelmarket.se undersökt biljettpriserna till 10 utvalda interkontinentala storstadsdestinationer. Under 2009 i vecka 39 var Arlanda billigast på biljettpriser, och låg i snitt omkring 3% lägre än sin danska kollega Kastrup. Idag ser bilden dock annorlunda ut, och de interkontinentala flygen är nu billigast från Köpenhamn. För att vara mer exakt så är biljettpriserna för de långväga flygen i dagsläget 7,5% lägre på Kastrup gentemot Arlanda.
Samtidigt kan konstateras att biljettpriserna under de senaste tre åren generellt har stigit med lite mer än 2% från Arlanda, medan priserna från Kastrup tvärtom har sjunkit med mer än 8% under samma period.
Notering: Genomsnittet av det lägsta biljettpriset till 10 utvalda interkontinentala destinationer: Bangkok, Beijing, Dubai, Johannesburg, Los Angeles, Mexico City, New York, Rio de Janeiro, Sydney och Tokyo. Alla priser är tur- och returpriser i SEK inklusive skatter och avgifter.
"Flygplatsen vid Köpenhamn har haft en mycket aggressiv tillväxtstrategi som har lockat till sig en del nya aktörer. Dessa har kunnat pressa biljettpriserna nedåt, vilket har kommit sydsvenska resenärer till fördel. Likaså har ett ökat utbud av rutter från Landvetter hjälpt till att skapa ett prisfall på sex procent under loppet av tre år", förklarar VD Ole Stouby från resesökmotorn Travelmarket.se, utgivare av Svenskt Flygprisindex.
Följ prisutvecklingen på flygbiljetter på Svensk Flyprisindex egen sida
Hitta billiga flygbiljetter här
Kontakt: VD Ole Stouby
E-post: ols@travelmarket.com
Telefon: +45 40 81 72 47
Svenskt Flygprisindex ges ut var fjärde vecka av resesökmotorn travelmarket.se baserat på en översikt över de billigaste returflygbiljetterna till de tio populäraste europeiska och interkontinentala destinationerna.