En sista minuten-resa är ofta ett bra alternativ för dig som vill resa billigt. Men vad kostar egentligen sista minuten-resor?
Låt oss börja med en kort förklaring av vad som egentligen döljer sig bakom begreppet sista minuten-resor.
En bättre benämning för sista minuten-resor skulle vara restresor – det vill säga resor som resebyråerna inte har sålt. När man förstått detta är det enklare att förstå när sista minuten-resor är billiga och när de är dyra.
Sista minuten resor eller restplatser är alltid billigast nära avresa. Då försöker resebyråerna sälja sina osålda resor. En resa såld för 1000 kronor är mycket bättre för resebyråerna än att inte sälja resan alls. Därför kan resorna ibland bli mycket billiga.
Här kan du se de 30 billigaste sista minuten-resorna just nu:

DurresAlbanian Star HotelAlbanien (7 nätter)23. nov Standardrum
2 759:-Välj

TorremolinosSOL Puerto MarinaSpanien (7 nätter)2. dec Studiolägenhet A standard (EST)
2 876:-Välj

DurresHotell Bella VistaAlbanien (7 nätter)23. nov Dubbelrum Queen med balkong/terrass och delvis havsutsikt
2 909:-Välj

FuengirolaEmbajador ApartmentsSpanien (7 nätter)2. dec Tvårumslägenhet standard
3 130:-Välj

AlanyaArsi Blue BeachTurkiet (7 nätter)14. nov Standardrum
3 139:-Välj

Lloret de MarEls Llorers ApartmentsSpanien (7 nätter)29. nov Tvårumslägenhet
3 189:-Välj

ManilvaPierre & Vacances Resort Terrazas Costa del SolSpanien (7 nätter)2. dec Tvårumslägenhet
3 199:-Välj

NerjaHostal Marissal by DorobeSpanien (7 nätter)21. nov Ekonomirum
3 319:-Välj

TorroxOlée Nerja Holiday Rentals by Fuerte GroupSpanien (7 nätter)2. dec Tvårumslägenhet
3 319:-Välj

AlanyaCleopatra Ada Apart HotelTurkiet (7 nätter)26. nov 2-rums lägenhet
3 386:-Välj

Puerto de la CruzTeneguiaSpanien (7 nätter)8. nov Tvårumslägenhet
3 470:-Välj

Puerto de la CruzCoral Teide MarSpanien (7 nätter)1. dec Enrumslägenhet superior mot poolområdet och havet
3 570:-Välj

FuengirolaHotel El Puerto by Pierre et VacancesSpanien (7 nätter)2. dec Standardrum
3 579:-Välj

Santa PonsaFlipflop Surfing PlayaSpanien (7 nätter)14. nov Tvårumslägenhet standard
3 606:-Välj

SideLeda BeachTurkiet (7 nätter)26. nov Standardrum
3 612:-Välj

Puerto RicoBabalu ApartamentosSpanien (7 nätter)9. nov Tvårumslägenhet med balkong mot poolområdet
3 658:-Välj

FunchalJardins D'AjudaPortugal (7 nätter)26. nov Enrumslägenhet
3 672:-Välj

NerjaApartamentos Pepe Mesa NerjaSpanien (7 nätter)2. dec Standard studio
3 699:-Välj

TorremolinosSol Puerto MarinaSpanien (7 nätter)2. dec Standard studio
3 759:-Välj

TorroxOlée Nerja Holiday Rentals - Inklusive hyrbilSpanien (7 nätter)2. dec Tvårumslägenhet delvis havsutsikt
3 784:-Välj

EsteponaOna Valle Romano Golf & ResortSpanien (7 nätter)2. dec Trerumslägenhet
3 789:-Välj

MijasLos Amigos Beach ClubSpanien (7 nätter)2. dec Tvårumslägenhet
3 789:-Välj

FunchalDo CentroPortugal (7 nätter)5. nov Dubbelrum
3 798:-Välj

CarvoeiroColina da Lapa & VillasPortugal (7 nätter)28. nov Tvårumslägenhet
3 839:-Välj

SilvesHotel Colina dos MourosPortugal (7 nätter)28. nov Standardrum
3 839:-Välj

MijasIlunion Hacienda de MijasSpanien (7 nätter)2. dec Dubbelrum Twin (två sängar)
3 869:-Välj

AlbirAlbir Garden Resort & AquaparkSpanien (7 nätter)30. nov 2-rums lägenhet
3 905:-Välj

BenalmadenaPierre & Vacances Benalmadena PrincipeSpanien (7 nätter)2. dec Tvårumslägenhet
3 939:-Välj

NiceHotel Relais AcropolisFrankrike (7 nätter)3. dec Standardrum
3 999:-Välj

MelliehaLuna Holiday ComplexMalta (7 nätter)3. dec Standard studio med balkong/terrass
4 049:-Välj
Ju fler som vill köpa, desto högre pris
Men finns det andra faktorer som påverkar priset? Resebyråerna (LINK) försöker naturligtvis sälja resorna till högsta möjliga pris och då tittar de mycket på vädret.
Om det är lovande väder i Sverige så är det färre som vill resa utomlands. Det innebär att priserna på sista minuten-resor sjunker eftersom resebyråerna vill kunna sälja alla sina resor.
Om det är utlovat regn och gråväder över Sverige så vet resebyråerna att många vill resa utomlands och då höjer de priserna på resorna.
Fördelar och nackdelar med sista minuten-resor
Den stora fördelen med sista minuten-resor är att du nästan alltid kan hitta en billig resa. Nackdelen är att utbudet av resor är begränsat så du kan inte vara säker på att komma till en specifik destination och du kan nästan aldrig själv välja ett specifikt hotell.
Men vad kostar sista minuten-resor då?
Förutom under högsäsongerna (sommarlovet och andra skollov) kan du nästan alltid hitta sista minuten-resor för under 2000 kronor. Ibland kan du vara riktigt lycklig och hitta resor med flyg+hotell för så lite som cirka 1000 kronor. Å andra sidan har vi upplevt att de billigaste sista minuten-resorna under en regnig juli månad kostar från 5000 kronor.
Hitta de billigaste sista minuten-resorna hos Travelmarket.se
Hos Travelmarket kan du jämföra priser på sista minuten-resor från alla stora resebyråer. Genom att använda Travelmarket får du överblick över marknaden.
Starta din egen sökning efter sista minuten-resor här.
Sista minuten-resor med all inclusive
Under de senaste åren har sista minuten-resor med all inclusive blivit mycket populära. Sista minuten-resor är redan billiga och i flera fall kan man köpa till all inclusive för en liten extra kostnad. Ibland bara några hundralappar per person. Det är ett billigt pris för mer kontroll över semesterbudgeten. Du kan söka efter sista minuten-resor med all inclusive här.
Lämna ett svar
Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *
Integritetspolicy
Läs vår integritetspolicy.